Projektas „Kūrybinio rašymo „Vasaros akademija“ netradicinėse erdvėse Akmenės krašte su Lietuvos rašytojų sąjungos rašytojais“
Lietuvių poetas, nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Justinas Marcinkevičius apie literatūrą rašė: „Kuo įvairesnė literatūra, tuo daugiau širdžių ji aprėpia“. Šiais poeto žodžiais Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė pristatė projektą, supažindino su projekto dalyviais.
Svarbią vietą Akmenės kraštotyros klubo ir Akmenės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos gyvenime vaidina vietinių rajono rašytojų, poetų kūryba, jų knygų pristatymai, susitikimai su literatais, klubo nariai iš kitų rajonų, profesionaliais rašytojais. Projekto vadovas Akmenės kraštotyros klubo pirmininkas Antanas Gabalis, projekto vykdytoja ir rengėja Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė.
Kūrybinio rašymo „Vasaros akademijoje“ dalyvavo Akmenės krašto literatai, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos nariai, Lietuvos rašytojų sąjungos rašytojai, savo kūrybą – eiles gimtinei, tėviškei, gamtai, rašytojams, istorikams, žymiems žmonėms – skyrė Akmenės rajono 70-mečio įkūrimo jubiliejui paminėti.
Įgyvendinus projektą ruošiamasi išleisti kūrybos literatūrinį-bibliografinį metraštį „Akmenės kraštas kūrybos versmėje“, skirtą Akmenės rajono 70-mečio įkūrimo jubiliejui paminėti.
Šio projekto partneriai: Viešoji biblioteka, Akmenės krašto literatų klubas „Žiemgalija“, Akmenės krašto muziejus, Lazdynų Pelėdos memorialinis muziejus, Kamanų valstybinis rezervatas, Simono Daukanto muziejus. Projekto rėmėjas – Akmenės rajono savivaldybė.
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, rašytojas, poetas Darius Rekis pasveikino projekto dalyvius, padėkojo už dalyvavimą „Kūrybinio rašymo akademijoje“.
Sveikinimo žodį tarė Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė, poetė, „Gintaro gimtinė“ redaktorė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė Dalia Milukaitė – Buragienė. Viešosios bibliotekos direktorei, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narei įteikė Lietuvos Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos diplomą – liudijimą už išleistą knygą, skirtą lietuvių rašytojo, istoriko Simono Daukanto 225-osioms gimimo metinėms, įrašė šią knygą į LNRS bibliotekos Aukso fondą. Dalia Milukaitė – Buragienė supažindino projekto dalyvius su jos sudarytais, išleistais literatų kūrybos almanachais, padėkojo už kūrybą projekto dalyviams.
Aina Statkus - poetė, bibliotekininkė iš Vadakstes bibliotekos (Latvijos Respublika) padėkojo už kvietimą dalyvauti šiame projekte ir tarė sveikinimo žodį.
Rašytojas Andrius Almanis mintimis pasidalino apie kūrybą, apie šio projekto svarbą.
Poetas, Akmenės krašto literatų klubo „Žiemgalija“ narys, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatas, dainuojamosios poezijos kūrėjas ir atlikėjas Kęstutis Krencius projekto dalyviams atliko savo kūrybos dainas, skirtas gimtinei, tėviškei, Akmenės kraštui.
Projekto dalyviai buvo mokomi kūrybinio raštingumo, dalyvavo kūrybiniuose edukaciniuose užsiėmimuose.
Kūrybinio rašymo vasaros akademijos mokymus pravedė rašytojas, poetas, kraštietis Vidas Morkūnas. Kūrybinio rašymo mokymų tema „430 puslapių! O kur tekstas...“. Profesionalaus rašytojo Vido Morkūno mokymai suteikė ypatingą atmosferą ir žinių kūrybiniam rašymui. Rašytojas Vidas Morkūnas kalbėjo apie rašytinio teksto galimybes, minties struktūrą, teksto pradžią ir pabaigą, kalbos grožį, lietuvių literatūros istoriją, apie grožinę literatūrą, išlavintą literatūrinį žodį, literatūrinį tekstą, apie ištraukų skaitymą iš knygų ir t.t. Rašytojas Vidas Morkūnas patarė nesidrovėti mokytis iš aukščiausio lygio rašytojų ir kurti savo pasaulį, gyvą, unikalų. Kalbėjo apie giluminį rašymą – tai kas nematoma aplinkoje. Projekto dalyvius labai sudomino kūrybiniai rašytojo Vido Morkūno mokymai, pateikė daug klausimų apie lietuvių rašytojus, apie novelės, poezijos rašymą, kiek žmogaus kūryba priklauso nuo žmogaus asmenybės ir t.t.
Kūrybinius rašymus, edukacinius užsiėmimus tema „Kūrybinis rašymas, poezija, biblioterapija – kelias į vidinį pasaulį“ vedė poetė, gydytoja psichoterapeutė, biblioterapijos asociacijos prezidentė, docentė Jūratė Sučylaitė. Kiekvienas projekto dalyvis turėjo galimybę išgirsti, kaip kurti, rašyti poezijos, prozos tekstus įvairiomis temomis: gimtinės, ugnies, vasaros, apie žmogaus pojūčius - regiamuosius, girdimuosius, garsinius ir jų svarbą. Kokią išliekamąją reikšmę jie turi kūrybai, aplinkai. Docentė, biblioterapeutė Jūratė Sučylaitė pasidalino mintimis apie poeto, rašytojo Vinco Mykolaičio Putino kūrybą, atsakinėjo į užduotus projekto dalyvių klausimus, apie biblioterapiją, jos reikšmę žmogaus gyvenime.
Šio projekto partneriai buvo Akmenės rajono muziejai. Už bendradarbiavimą Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padėkojo Akmenės krašto muziejaus direktorei Lionei Stupurienei. Projekto dalyviams buvo suorganizuotos išvykos į Akmenės krašto muziejų. Muziejaus darbuotoja Sandra Saliamanienė supažindino su šio muziejaus ekspozicijomis - drugelių, fosilijų, tautodailės ir kt. Projekto dalyviai aplankė rašytojo, istoriko, lietuvių tautos šviesuolio Simono Daukanto paminklą, padėjo gėlių. Aplankytas rašytojo Simono Daukanto memorialinis muziejus. Muziejaus vadovė Ernesta Šmukštaitė mintimis pasidalino apie įvairias muziejaus veiklas, kiekvienam projekto dalyviui padovanojo po knygos skirtuką su Simono Daukanto posakiais. Lazdynų Pelėdos memorialiniame muziejuje muziejaus vadovė Kristina Sakalauskienė supažindino su seserų Ivanauskaičių Sofijos Pšibiliauskienės ir Marijos Rastauskienės gyvenimu ir kūryba, apie rašytojų tėvą Nikodemą Ivanauską, apie muziejaus edukacines veiklas. Vakare projekto dalyviai apsupti žaliuojančios gamtos, Balsiuose skaitė kūrybą, klausėsi dainuojamosios poezijos, etnografinių lietuviškų dainų.
Antroji projekto diena prasidėjo Kamanų valstybiniame gamtiniame rezervate. Padėkota Kamanų valstybinio rezervato visuomenės informavimo specialistei Kristinai Grigaliūnienei, Kamanų valstybinio rezervato direktoriui Dariui Triaušiui, šio rezervato ekologei, biologei Sigitai Sprainaitytei už prasmingą ekskursiją, už galimybę kurti Kamanų pelkėje, už pažintinę paskaitą apie Kamanų pelkę. Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė supažindino projekto dalyvius su išleista poetės, rašytojos, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatės Julijos Almanis knyga „Laiškai iš miško“. Knygoje rašoma apie Kamanų pelkę, gamtą, nuostabios mintys apie gyvenimo prasmę, apie poetės Dalios Milukaitės – Buragienės knygą „Sonetų vainikas“, „Kamanų klampynė“, kuri išleista 2010 metais ir labai mėgiama Akmenės krašto skaitytojų.
Projekto „Kūrybinio rašymo „Vasaros akademija“ netradicinėse erdvėse Akmenės krašte su Lietuvos rašytojų sąjungos rašytojais“ baigiamasis – literatūrinis renginys „Akmenės kraštas kūrybos versmėje“ vyko Viešojoje bibliotekoje. Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė pakvietė projekto „Kūrybinio rašymo „Vasaros akademija“ dalyvius, poetus ir rašytojus paskaityti savo kūrybą, kurią sukūrė projekto metu ir kuri skirta Akmenės rajono 70-mečio įkūrimo jubiliejui paminėti.
Lietuvos rašytojų sąjungos narys, rašytojas, poetas, vertėjas, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatas Vidas Morkūnas. 2020 metais kovo 10 d. rašytojas apdovanotas Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premija už kūrybiškiausią 2019 metais išleistą knygą „Pakeleivingos stotys“. Visų susirinkusiųjų vardu gerbiamą rašytoją su garbingu apdovanojimu pasveikino Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė. Mokytoja Aldona Kriaučiunienė paskaitė ištrauką iš rašytojo knygos „Turtingosios“, apie mergaitę skaitančią knygą.
Savo kūrybą projekte pristatė: poetė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė, dainuojamosios poezijos kūrėja ir atlikėja Vilhelmina Imbrienė, Lietuvos rašytojų sąjungos narys, rašytojas, poetas, vertėjas, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatas Vidas Morkūnas, poetė, gydytoja psichoterapeutė, biblioterapijos asociacijos prezidentė, docentė Jūratė Sučylaitė, poetė, bibliotekininkė iš Vadakstes bibliotekos Aina Statkus, (Latvijos Respublika), Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ vadovė, poetė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, lietuvių knygų autorė Adelė Daukantaitė, Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ narė, poetė Daiva Rudelytė, Akmenės krašto rašytojai, poetai: Andrius Almanis, Rima Almanienė, Aurelija Gerulskienė, Rima Karalienė, Irena Viršilienė.
Edukacinėse projekto veiklose dalyvavo poetės Gražina Blinkinienė, Dinora Zokaitienė, Aldona Kriaučiunienė, Dalia Milukaitė – Buragienė, Kamanų rezervato ekologė, biologė Sigita Sprainaitytė, dainuojamosios poezijos kūrėjas ir atlikėjas Kęstutis Krencius, Lietuvos Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, poetė Liucija Jagėlienė, Akmenės rajono „Vienybė“ laikraščio redaktorė Lilija Smalakienė, lituanistė Asta Morkūnienė, poetė iš Šiaulių Branguolė Šimkūnienė, projekto rengėja ir vykdytoja Viešosios bibliotekos direktorė, Akmenės krašto literatų klubo „Žemgalija“ pirmininkė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narė Zita Sinkevičienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, rašytojas, poetas Darius Rekis.
Kamanų valstybiniame rezervate kartu dalyvavo dailininkas Antanas Adomaitis.
Projekto vykdytoja ir rengėja Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padėkojo rašytojams, poetams už dalyvavimą projekto „Kūrybinio rašymo „Vasaros akademija“ netradicinėse erdvėse Akmenės krašte su Lietuvos rašytojų sąjungos rašytojais“ edukacinėse veiklose ir įteikė suvenyrus - užrašų knygutes su projekto simbolika, rašiklius ir įrėmintas lankytinų erdvių nuotraukas.
Projekto dalyviai padėkojo projekto vadovui Akmenės kraštotyros klubo pirmininkui Antanui Gabaliui ir vykdytojai ir rengėjai Viešosios bibliotekos direktorei Zitai Sinkevičienei už prasmingą projektą, už suteiktas žinias, už bendradarbiavimą.
Kamanų rezervato ekologė, biologė Sigita Sprainaitytė padovanojo Viešajai bibliotekai Kazio Gabijauro knygą „Botanikos pasaulis“ faksimilinį leidinį, profesoriaus Kazio Brundzos 1936 m. išleista apie Kamanų pelkę.
Teksto autorė
Zita Sinkevičiene
Viešosios bibliotekos direktorė,
projekto vykdytoja ir rengėja
_____________________________________________________
____________________________________
___________________________________
RIMA ALMANIENĖ (Poetė)
KADAGYS
Keistas kadagio vardas, –
Argi jis ne žolė?
Juodos kadagio uogos –
Žolei lemta tylėti.
Lenktis žolei pavėjui,
Kadagiui – rinkta rasas,
Saulėje suspindėjus,
Lūpas drėkint vėsias.
Kadagio uogą juodą
Laimei laumė įspraus...
Žole, kodėl pavėjui
Nukrėtei man rasas?
Aš be rasos toks nuogas,
Argi jos puoš tave
_ _ _ _ _
Aitrios kadagio uogos.
Skoniu ar teisybe.
____________________________________
GRAŽINA BLINKINIENĖ (Poetė, Lietuvos Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė)
MINČIŲ LIETUS
Kai nuvargina lietūs minčių
Ir laiveliais nevaldomais neša,
Prisiglausti prie sielos geidžiu.
Išklausyti, ką nuojauta čeža.
Saugau tylą vidaus žiburių,
Skalsi meilė raminamai laša,
Iš jos delno švelnumą geriu,
Šilto jausmo, atrodo, vis maža...
Ir laiminga, kad dar gyvenu,
Šviesaus blyksnio svajonė dar prašo,
Nors smagu, bet kaskart pajuntu,
Kad braidau jau po rudenio rasą.
SIELOS DAINA
Prasmingą žodį sulaikyk,
Jis atgaiva širdin ateina,
O nuoskaudas paguodus numaldyk,
Kitaip prarasi sielos dainą.
Nuščiuvę sodai vėlei sužydės,
Pažirs vaiskia šviesa į dieną,
Tos pačios akys suspindės,
Nes meilė saugos sielos dainą
_______________________________________
ADELĖ DAUKANTAITĖ (Poetė, Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ pirmininkė, Lietuvos Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė)
KAMANŲ RAISTUI
Spanguolių rojus
tyla dainuoja...
Tik kūnui nurimus,
tik protą užmigdžius –
į raustantį liūną mintim panirus!
Padebesiais ant rojaus šluotos
laumės nematomos dangų
iššluoja
ir saulės sijonais apvilktos
mergos
liuobiasi, skalbiasi –
amžiną velka,
delnais į dangų pušų vainikai,
į pabrolius žalias beržas įlipęs...
Tyla dainuoja dienos lopšinę,
užmigdo žmogų ir jo
krūtinėj
užsiliepsnoja degančios akys,
užmiega jausmas, dėkui
pasakęs –
durpyno kraujas venomis teka,
bučiuoju žvilgsnį, sirpstantį
tekšėm...
AKMENEI
paviliota,
suviliota
lauko pieva prigimtį velka,
ūkiant pelėdoms senojo dvaro,
ant akmeninio samanų stalo
vėlės nusilenkia
atminčiai, žmogui
ir sielos iš lūpų į lūpas
kalbėjimą supa –
gyvąjį žodį,
gyvąjį kūną
verpstėje verpia dukros ir sūnūs...
paviliota,
suviliota
karališko gymio,
žemiško kraujo
sirpstančios taurės Kamanų raisto.
Ji savąjį dangų kūrėjui aukoja,
ji savąjį dangų kilimu kloja...
džiaugsmas pažinus Akmenės
kraštą –
širdin lyg paukštis,
lyg žodis iš rašto...
_______________________________________
AURELIJA BENIUŠYTĖ- GERULSKIENĖ (Poetė, Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus, vaikų erdvės bibliotekininkė)
PELKĖS BALSAS
SKIRIU MŪSŲ VADOVEI IR BALSUI – SIGITAI
ŽALIA TYLA – MAŽA PUŠELĖ
MAŽA, NES PELKĖS
JI DUKRA
IR SKAMBA BALSAS
VIS APIE PELKĘ –
UOGELĖS RAUSVOS
IR TYLA – ŽALIA TYLA
ŽALIA TYLA –
TIK BALSAS GIRDIS,
KAIP JONIS
GAUDĖ GYVATES
PASKUI JAS
SIŪLO MOTERIŠKĖM –
GYVATĖS ŠVIEŽIOS,
PIRKIT IR GANA...
ŽALIA TYLA –
DABAR NĖRA GYVAČIŲ,
UOGELĖS RAUSVOS,
PUŠELĖS, KAIP
NE ŠIOS PLANETOS –
„MAN ATRODO –
KAD IŠ MARSO“
IR SAULĖ KEPINA
NEGAILESTINGAI –
TIK BALSAS GIRDIS
IR TYLA...
AKMENĖS RAJONO 70-MEČIUI
VISI MES TURIM
PRADŽIA –
IR DEBESĖLIO
KRAŠTĄ,
IR LINO ŽIEDO
SPALVĄ,
IR MEILĘ ĮGIMTĄ
KURI ATEINA
SU MUMIS KARTU
IR PASILIEKA –
KLEVŲ ŠLAMĖJIME
IR AŽUOLŲ
TVIRTYBĖJE
MIELIAUSIO KRAŠTO PADAVIMUOSE
IR KASDIENYBĖJE...
VISI MES TURIM
PRADŽIĄ –
ŽVAIGŽDŽIŲ IR
SAULĖS IŠDAINUOTĄ –
O AŠ MYLIU
AKMENĖS KRAŠTĄ –
LIKIMO IR TĖVŲ
MAN DOVANOTĄ...
SENIAI ČIA BEBUVAU - PARAGIAMS
BUVAU AŠ VASAROJ,
KUR VĖJAS
DANGŲ NUNEŠĖ,
O SAULĖ
PASITIKIO LAUKDAMA
IR MEDŽIAI
SENO PARKO
ATEITI PAKVIETĖ –
NES LAIKAS JAU,
SENIAI ČIA BEBUVAU...
BUVAU AŠ VASAROJ –
PASIKLAUSYTI LIEPŲ,
ŽOLYNŲ LAIMĖS
PASIIMTI
IR ŽODŽIŲ –
DAUG GRAŽIŲ, GERŲ,
LAIMINGŲ...
BUVAU AŠ VASAROJ...
PELKĖS TYLA
TOKIA SKAMBI
TYLA –
NET AIDAS
PASIKLYSTA,
TIK GERVĖS
JĄ ĮVEIKTI
GALI –
PAVASARĮ SUGRĮŽUSIOS...
TOKIA SKAMBI
TYLA
PO ĄŽUOLAIS
IR LIEPOMIS –
JI KVEPIA VASARA
IR ŽEMUOGĖM
VĖL PAMIŠKĖJ
PRISIRPUSIOM...
TOKIA SKAMBI
TYLA –
NET ŽODŽIAI
IŠKELIAUJA,
TIK ŽIOGO
SMUIKAS NUOSTABUS
JĄ ĮVEIKTI
GALI...
GAILIŲ KVAPAS – SKIRIU AKMENĖS VIEŠOSIOS BIBLIOTEKOS DIREKTOREI – MŪSŲ VADOVEI – ZITAI SINKEVIČIENEI
ŽOLYNAI – LIEPOS
PIEVŲ SPALVOS,
BITELĖS DUZGIA
IR GAILIŲ
KVAPAS LYDI –
NEPALEIDŽIA...
ILGAI LYDĖS
LIG VASAROS
KITOS,
IR VĖL LIG PELKĖS
IKI ŽOLYNŲ
TAIP AUKŠTŲ –
JOKS BOKŠTAS
NEPASIEKS...
PUŠELĖS – VIRŽIAI –
GAILIŲ KVAPAS
LYDĖS IR LYDI –
NEPALEIDŽIA –
LIG VASAROS
KITOS...
_______________________________________
VILHELMINA IMBRIENĖ (Poetė, dainuojamosios poezijos kūrėja, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė)
PO KAMANAS PABRAIDŽIUS
Miškų gudrybės taką raizgo
Gaivina liepos žemę,
Kur nimfos net kvapus išsklaido
Take meridiano.
O samanų kalnų šešėliai,
Įbridę į meldyną,
Su paukščiais, rodos, skraido vėlei,
Gelmes pasidalinę.
Berželiai krūpteli prie tako,
Sulaukę sentimentų.
Procesijoj brūzgynai mato
Pušynų pozą lenktą.
Čia paslaptys visus sutinka
Su likimu gūbriuose,
Kurie lyg vakuumas aplinkui
Nežinomybe puošia.
Po kupolu dangaus kvėpuoja
Mėlynės žilagalvės.
O guolį švelniai joms iškloja
Paparčių gaivios salvės.
Kamanose kaimai lapuočių
Suklumpa ant kemsynų,
Kur vėjai apsigaubę guodžia
Gamtos šį įkvėpimą.
Tik paukščių giesmės prieš finalą
Maldauja užtarimo,
Jei nerimo atšvaitai bąla
Ir medžių lapai rymo.
Ar tu matei pasaulį džiunglių –
Jis Kamanom vadinas.
Jei Krikštas su ženklais jau gundo,
Priimki užkeikimą.
MIESTAS KAIP MERGAITĖ
Mano miestas – gražus kaip mergaitė,
Pasipuošus gėlių vainiku.
Ten žiedai atminties, rodos, vaikšto,
Nuplauti įkvėpimais jausmų.
Kuriuos glosto atgimstantys vėjai
Su pražydusia sieloj rasa.
Prigludau, nes seniai juk mylėjau
Ir rugpjūtį, ir žmogų jame.
Ne mergaitė čia – vasara ėjo,
Apsigobusi pieva marga.
Laiko upė per greit išsiliejo
Lyg vaivorykštės žemėj spalva.
Tįsta mintys į praeitą kelią
Su glėbiais atminties dovanų.
Ilgesys storakaktis vis gelia –
Miesto aidą širdim pajuntu.
___________________________________________
JUZEFA JANUŠIENĖ (Poetė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė)
ŠERMUKŠNIŲ UOGOM IŠRAUDOSIU
Akmenėliai, mano skausmo broliai,
Aš jus visus surinkt turiu.
Iš jūs sudėsiu savo liūdną dalią –
Tarsi iš vėtros žodžių netikrų.
Šermukšnių uogom išraudosiu
Takus ir takelius, kuriais ėjau.
Dainuok ir siauski, likimo vėjau, –
Man eiti bus lengviau.
___________________________________________
__________________________________________________________
___________________________________________
ALGIMANTAS KIMINIUS (Poetas, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatas)
Šįryt toks ažūrinis peizažas, -
Žvilga saulėj krištolas rasos...
Gėlės, lyg pabudę – skleidžias, rąžos,
Pasiilgę po nakties šviesos.
Ir baugu prie ko net prisiliesti,-
visur keista skaidruma, trapu...-
Kyla saulė virš miškų ir miestų
ir virš mano protėvių kapų.
Lyg panoręs senolius prikelti,
sušlamėjo vėjas šakose...-
Žemė, išalsavus visą šaltį,
žada vėl dienas dosnias, šviesias.
VIENĄ KARTĄ
Vieną kartą. Tiktai vieną kartą
medžiai oš mums ir žiedai žydės.
Vieną kartą – girdim savo vardą,
Galim rinkti krentančias žvaigždes.
Vieną kartą – mylimi ir mylim.
Vieną kartą mes – pilni šviesos.
Vieną kartą visai žemei tylint
galim nebijot sakyt tiesos.
Vieną kartą tavo veidas spindi,
laimė tavo sielą išdabins.
Vieną kartą – žemę apkabinti
galim... Paskui ji mus apkabins.
Vieną kartą galim žemę puošti,
vieną kartą – būnam dideli...
Paskui patys imsim medžiais ošti
kaip beržai svyruokliai pakely...
___________________________________________
KĘSTUTIS KRENCIUS (Poetas, dainuojamosios poezijos kūrėjas, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatas)
GAMTA NUBUNDA
Jaučiu, kaip nešulys lengvėja,
Žiemos vežimo ratai dunda jau toli.
Paukšteliai grįžta į lizdelį,
Kurį paliko rudenio glėby.
Rytais po kambarius klajoja,
Saulutės spindulių gama.
Laukuose pievos atjaunėja,
Beržai mojuoja jau žalia skara.
Gamta nubunda ir alsuoja,
Pavasarine nuotaika gera.
Vanduo smarkiau vis tyvuliuoja,
Ir girdo žemę palengva.
Ir kaip pavasariu vėl nesidžiaugti,
Šventos Velykos jau čia pat.
Margučiai patys nuostabiausi,
Juose gyvybė, meilė ir darna.
RAMYBĖS EŽERAS
Banguoja geltonoji jūra,
Pienių žiedais vilioja.
Klimpsti į minčių liūną,
Nes sparčiai vasara žingsniuoja.
Žaliaisiais gatvių labirintais,
Jau sliūkinėja vėsuma.
Kuri gaivina tavo kūną,
Išlaisvina ji sielą palengva.
Ir kai šalia tavęs praplaukia,
Gulbių įsimylėjusi pora
Tu pamatai, kaip žmonės džiaugias,
Žaliosios vasaros pradžia.
Numes tuoj nuo pečių kiekvienas,
Sunkiuosius darbo nešulius.
Pavargęs kūnas bei dūšia,
Panirs į poilsio, ramybės ežerus
___________________________________________
DALIA MILUKAITĖ-BURAGIENĖ (Poetė – Lietuvos Nepriklausomųjų rašytojų Sąjungos pirmininkė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė)
IX
Kvepia tėviške staltiesės linas,
Mes po saule sutilpsim visi!
Klausos žodžių mūs senas kaimynas, –
Juk poezijos Saulė šviesi!
Rudenėjant virš pilko arimo
Lyg kregždutės virpėsim aukštai,
Ar juodaisiais varnėnais pakilę
Šauksim tėviškės meilę kitaip...
Gal pasaulis – didžioji klampynė,
Kur vanduo, meldai, medžiai žali,
O giesmės dar skambančios, gilios.
Mūsų žodžiai – pilki debesynai,
Ar liauni tarsi nendrių trapumas,
Gal suras jie kelius į žvaigždynus.
X
Gal suras jie kelius į žvaigždynus,
Ne visiems šiandien lemta spindėti!
Bet išvaikščioję šitą kemsyną,
Būsim meilės tikros apžavėti.
Gal atskirsime grūdą auksinį
Nuo pelų ar melų išgalvotų.
Lyg tos gervės sušoksim suktinį,
Ar nueisime juodą galgotą.
Vis ieškosim šviesos deimantinės,
Ir neonų nakties tylumos,
Teneskauda tik mano gimtinei.
Kamanų ši didžioji klampynė,
Neš pavasarių šuolius tolyn,
Kas be mūsų jų aidą kartos.
TĖVIŠKĖ – MANO MOTULĖ
Tėviške, - mano motule
Mano gyvenimo Saule,
Mes kartu keliam ir gulame,
Mes vis kartu dar augame.
Po didele pusamže liepa
Vakaro ilgesiu lepinsiuos
Laimės šviesa paliesiu
Šito pavasario tiesą.
Naujojo ryto ašaras
Namų languose suskaičiuosiu,
Naktį žvaigždėtą lyg pasaką,
Tau laimės blyksnį sapnuosiu.
**********************************************
Senajam vaikystės uosyje
Žvilgsnius vaikystės paslėpsiu,
Baltąsias obelis guosiu
Savo pačios šešėliu...
Tėviške, mano gražiausioji
Supraski mane vėl iš naujo,
Mes viena kitą puošime,
Ir mylėsim, labiau vis mylėsime...
Kaip matyti vis tavo veidą,
Kaip išsaugoti tavo šilumą?!
Tėviške, mano motule,
Mano gyvenimo Saule.
______________________________________
DARIUS REKIS (Rašytojas, poetas, Akmenės rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas)
Bičių dūzgimu,
pelėdų ūbavimu,
nugaros šiurpuliais
beldžiasi,
lipdo mintis
griaudamos sienas
praeities ateitin
laumių dienos...
Verkia varna
pakelės akmenį apsikabinusi –
Vis dar mena per daug,
vis dar daug
menamų rytmečių...
Kelio dulkių
mintis įkvėpęs
skuba laikas
ir visiškai niekas
nesustoja net pelkėn
įklimpęs,
kai šventieji
valosi nimbus...
Muša laikrodis
menamą laiką.
Užstatyti gyvenimai
dulkėms.
Viską turim
ir viską iššvaistom,
nes vis tiek
karalius – tik vaikas,
nes vis tiek
ne gyvenęs – tik buvęs.
____________________________________________
DAIVA RUDELYTĖ (Poetė, Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ narė)
Tarsi paukštė nemari
mano siela skrenda į istorijos menę.
Joje – Akmenė!
Čia šviesuolių dvasia gyva
ir Simonas Daukantas,
žmogus – praeity, dabarty, ateity.
Mano mintys sustoja Papilėj
prie jo namo –
vizijose regiu jį vaikštantį, susimąsčiusį,
rašantį Lietuvos istoriją.
Dėkoju šiam iškiliam žmogui
už kalbos gyvybę ir ateitį,
už ištikimybę savo tautai.
Paragiuos sutinku su Lazdynų Pelėda –
mintys lieka „Sename dvare“...
Dvi seserys – dvi rašančios mūzos,
padedu rankas ant jų stalo.
Regiu Sofiją ir Mariją,
rašančias ir svajojančias apie
didelę meilę.
Parkas saugo gražią istoriją –
Lazdynų Pelėdos gyvąją dvasią.
Ieškau...
Kamanų pelkę – supa miškai,
į ją įbridus aplanko jausmai,
lyg tavimi tekėtų gyvybės vanduo –
sąlytis su gamta, su savimi..
Kokia dieviška ramybė,
neaprėpiama erdvė ir laisvė!
Gamtos didybė liejasi su visata
ir mano siela pradeda žydėti.
Jaučiu pasaulį, girdžiu jo balsą,
Krentu į pušelių glėbį..
Gražus Akmenės kraštas –
žmonės darbštūs ir šviesūs...
__________________________________________
JŪRATĖ SUČYLAITĖ (Lietuvos rašytojų sąjungos narė, poetė, Klaipėdos universiteto docentė, poezijos terapeutė, Lietuvos biblioterapijos asociacijos prezidentė)
KLAUSIMAS
Linkstu ir atsitiesiu su žole
ir augu su beržais,
man atversta
vaiski dangaus knyga,
debesų žodyne –
kiekviena raidė
auksu siuvinėta.
Kuria spalva žėruoti
likimas skyrė man?
KAMANŲ REZERVATE
1.
Ten gailiai svaigina
ir aušta į sielą,
ten sušlama metai
ir pakimba ant lapo
lašelis rytojaus
ir grįžtančių metų.
Ten gailiai svaigina
ir grimzta į tamsą
langai, žibintai ir eilės.
Ten sveikina dieną
Šimtametė pušis
Maža kaip vaikas.
Ten gailiai svaigina,
žolė ten uždengia
karo ir maro akis,
ten laumės velėja
kalbas ir atodūsius,
ten bąla ant viksvų
išskalbtas žodis.
KAMANŲ REZERVATE
2.
Saulė šaukia miglas ir įduoda šukas
žolei iš miego pabudusiai,
saulėlydžių, saulėtekių kelyje
vėl siela išrengta iki skausmo.
Tikučiai, sėjikai tarp žolių maklinėja,
grįžta kasmet į namus.
Mano sparnai mieste sustiklėjo
iki dangaus, iki žmogaus toli.
Diena kaitri, be šešėlio,
tik pieva šlapioji pėdas mazgoja.
Kemsynas, kupstynas, o žydi
spalvingiau ir kvapniau
negu pakelės, miestų gėlynai.
Belaikio buvimo dvasia
gailiais visus apsvaigina,
o liūnas vis tyko nemylinčių.
_____________________________________
AINA STATKUS (Poetė, Latvijos Respublikos Vadakstes bibliotekos bibliotekininkė)
DIVAS BRĀĻU TAUTAS
Es jūtos bagāta
Man pieder tik daudz.
Darbs man ir
Un draugu pulciņš jauks.
Vadakstes upes krastā
Sapņot man tīk,
Otrā upes krastā
Lietuvieši mīt.
Divas stipras,
Draudzīgas tautas
No senseniem laikiem
Kopā turas.
Vēlētos, lai šis draudzības ugunskurs
Vēl ilgi kuras!
Es jūtos bagāta
Jo man ir draugu daudz.
BIBLIOTERAPIJAS DZEJOJI
Uguns ir pavarda liesma
Nebaidzama dzīves dziesma.
Uguns dedzina un silda
Istabu ar gaismu pilda.
------------------------------------
Zalā liepziedu tēja
Uz galda krūzē
Kā smaržo un kairina tā!
Zalāliepziedu tēja
Smaržo un kūp
Vārdi man dzejā jūk.
Zalā liepziedu tēja.
______________________________________
IRENA VIRŠILIENĖ (Poetė, Lietuvos Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė)
VESK, TAKELI, VESK...
Aikštelė. Miško pakraštys.
Ir saulė, taip maloniai šviečia.
Baltas takelis prieš akis,
O gervių klyksmas tolyn kviečia...
Išliks šis miškas atminty,
Takelis baltas, lyg upelis teka.
Vaizdai, matyti palei jį,
Apie Akmenės žemę sakmes seka...
Kamanų pelkę prie akis
Regiu, kaip nupieštą paveikslą dailų.
Lyg kūdikį suvysto paslaptis,
Užuodus aitrų kvapą gailių.
Paklotai samanų minkštų.
Nenuodėmingos tekšės uogelės nokina.
Girtuoklių kuokštai, o prie jų
Prigludę gailiai, aitriu kvapu klaidina.
Takelis veda vis tolyn.
Melsva akim, iš žalumos,
Štai ežeras pažvelgia.
Pliuškenas gulbių poros tik po jį...
Gamtos ramybė įstabi.
Trikdyti ją? Verčiau nereikia...
Geriu tą grožį akimis.
Gamta žmogaus nesudarkyta.
Šis lopinėlis žemės išdidus
Legendom ir sakmėmis apipintas.
Lyg patalai pakloti prieš akis:
Rausvi, žalsvi, geltoni.
Didybė pelkės atveria duris.
Į ją panirti kojom noris.
Šiukštu, tik atsargiai,
Juk pelkių laumės čia gyvena.
Jei pavilios, tai amžinai...
Legendų apie tai girdėt nuo seno.
Balutė tekšt ir jau brendu.
Gyvybės eliksyrą geria kojos.
Tas jausmas neapsakomai saldus.
Greit rinksim spanguolių karolius...
Nerinksiu, ilgabarzdis nesugrįžtų,
Dar pavilios paskui save.
Geriau baltuoju takeliu sugrįšiu,
O paukščiai palydės mane...
Palaukė kvepianti medum
Ir saulė, taip maloniai šviečia...
Gamta kovoja su žmogum,
Jei jos išskirtinumą liečia.
Jei užsimirši, ji – nubaus.
Lyg ant svarstyklių čia padėta:
Gamtos sukurtas grožis
Ir gyvenimas žmogaus...
Tegul to grožio niekas nepaliečia.
SAVA
Saldų vasaros vyną geriu.
Nuo žiedų svaigsta, sukas galva.
Aš brendu rasotu taku.
Apsisiautus ryto skara,
Kojas vilgo rytinė rasa.
Kam tie batai! Nereikia man jų...
Pamažu, pamažu raudona,
Rieda saulė viršūnėm beržų.
Sava žemė, pieva sava,
Net ir saulė, ošimas beržų.
Aš-joje įaugus visa
Ir be jos gyvent negaliu.
Nesurasiu niekur žiedų,
Nuo kurių, taip svaigtų galva.
Kad ir kiek daug žemėj šalių,
Visada, būsiu ten svetima.
Saldų vasaros vyną geriu.
Nuo žiedų svaigsta, sukas galva...
Aš laiminga, kad Ją turiu,
Ir jaučiuosi čia – sava.
MANO PIEVA
Vis menu. Pievoj vasara groja,
Kaip drugelis, sukiesi lengva,
Vėjas plaukus švelniai šukuoja,
Tartum saulė, šypsaisi šilta.
Ilgakojė, padūkus, svajoklė,
Į vaikėzą daugiau panaši,
Tik kartūno suknelė išduoda,
Ką po ja, taip droviai slepi.
Akyse, spindi džiaugsmo ugnelė.
Myli tu ir esi mylima...
Pažinau aš tave, žaliaake.
Tu – jaunystė, jaunystė mana...
Gundei, tarsi mylimas žiedas,
Kaip aguona trapi svaiginai,
Lašeliu rasos suspindėjus,
Neįspėjusi, tyliai dingai.
Tavimi pasidžiaugti nespėjau,
Nuskridai su vėju kartu...
Mano pievoj ruduo neprašytas.
Neskraidysiu daugiau drugeliu...
________________________________________
DINORA ZOKAITIENĖ (Poetė)
KELIAS Į TĖVIŠKĘ
Apglėbus ramunes kuždesiu
Labas tėviškės laukams.
Rugiagėlių priskinsiu pilną skraitą.
Aguoną, laukų grafaitę kalbinsiu nuostabią,
O ji, tylom raudoniu mostels
Pasveikindama grįžus tėvonijon.
Čia pat ir žemuogynai seną šilą juosia
Kurs slapsto naktį gilumoj.
Tik tam kurs išsiilgęs – dovana
Girdėt kaip šulinio svirti užgroja.
Matyt, kaip trobesiai susmegę laiko atauduos
Bet dar prišaukiantys pulkus anūkų.
Ir vizgi, koks fasonas tėviškės trobų
Tokių, paveiksluose nerasi.
Prailgsta vieškelis tik į namus,
Į tėviškę trumpėja ko ne pus.
________________________________________
LILIJA SMALAKIENĖ
NETRADICINĖS ERDVĖS ĮKVĖPĖ KŪRYBAI IR UŽAUGINO SPARNUS
Praėjusį penktadienį į rajono Viešąją biblioteką susirinkę žodžio menininkai dalyvavo neįprastame renginyje – kūrybinio rašymo studijose. Taip prasidėjo projekto „ Kūrybinio rašymo “Vasaros akademija” netradicinėse erdvėse Akmenės krašte su Lietuvos rašytojų sąjungos rašytojais” veiklos. Dviejų dienų patirtys skleidėsi emocijomis, šios vertėsi mintimis ir žodžiais, gulančiais į eiles ir dainas. Netrūko jų, kaip ir bendrystės jausmo, džiaugsmo dėl buvimo kartu...
Pristatydama projektą jo sumanytoja ir įgyvendintoja Viešosios bibliotekos direktorė, literatų klubo „Žiemgalija” vadovė Zita Sinkevičienė sakė, kad bibliotekai svarbūs ir mūsų krašto kūrėjai, visada nuoširdžiai sutinkama jų kūryba. Kūrybiškumui skatinti ir skirtas rajono savivaldybės paremtas sumanymas.
Pasveikino Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, rašytojas Darius Rekis, paskatinęs rengiant projektą praplėsti projekto veiklas. Daugelis krašto kūrėjų yra Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos nariai. Pirmininkė Dalia Milukaitė – Buragienė supažindino su naujais literatų kūrybos almanachais. Į projektą įsijungė ir kaimynai. Padėkos ir sveikinimo žodžius išsakė Aina Statkus - poetė, bibliotekininkė iš Vadakstes bibliotekos (Latvijos Respublika). Andrius Almanis pasidalino mintimis apie kūrybą. Dainavo Kęstutis Krencius.
Kūrybinio rašymo mokymams „430 puslapių! O kur tekstas...“ vadovavo profesionalus rašytojas kraštietis Vidas Morkūnas. Neprailgo pokalbis apie šiuolaikinę ir klasikinę literatūrą, tekstų kūrimą, žodžio galią, lietuvių kalbos likimą. Poetė, gydytoja psichoterepeutė, biblioterapijos asociacijos prezidentė, docentė Jūratė Sučylaitė vedė į kūrėjų vidinį pasaulį. Užsiėmime “Kūrybinis rašymas, poezija, biblioterapija - kelias į vidinį pasaulį” mokytasi pastebėti, atrasti ir išsakyti. Kurta, rašyta, skaityta...
Edukacinėse veiklose dalyvavo Gražina Blinkinienė, Dinora Zokaitienė, Aldona Kriaučiunienė, Dalia Milukaitė – Buragienė, Sigita Sprainaitytė, Kęstutis Krencius, Liucija Jagėlienė, Asta Morkūnienė, Branguolė Šimkūnienė, Zita Sinkevičienė, Darius Rekis. Kamanų valstybiniame rezervate prisijungė dailininkas Antanas Adomaitis.
Projekto partneriai rajono krašto muziejus ir jo filialai. Apsilankymai juose praturtino įspūdžius. Akmenėje Sandra Saliamanienė lydėjo po Akmenės krašto muziejaus ekspozicijas. Papilėje pagerbė Simoną Daukantą, prie paminklo padėjo gėlių, susitiko su Simono Daukanto memorialinio muziejaus vadove Ernesta Šmukštaite. Susipažinę su muziejumi, pasigėrėję Lakštingalų slėniu dovanų gavo po knygos skirtuką su pamokančiais Simono Daukanto surinktais posakiais.
Paragiuose dar spėjo susitikti besiskirstančius dailės plenero dalyvius. Lazdynų Pelėdos memorialinio muziejaus vadovė Sandra Sakalauskienė, kartu vaikštant parko takeliais ar muziejaus kambariuose, lydėjo seserų rašytojų Sofijos Pšibiliauskienės ir Marijos Lastauskienės biografijos, laiko bei kūrybos labirintais, jų tėvo Nikodemo Ivanausko likimo vingiais. Vidui Morkūnui apsilankymas atgaivino vaikystės prisiminimus. Rašytojui parūpo išsiaiškinti, kuo dvare dirbo jo senelis. Mat jam, vaikui, kadaise pasakojęs apie dvaro gyvenimą.
Vakare Balsiuose žaliam fone šalia Virvytės kūrėjai vakarojo, skaitė kūrybą, klausėsi dainų.
Antrąją kupiną įspūdžių dieną padovanojo viešnagė Kamanų valstybiniame gamtiniame rezervate. Rezervato ekologė, biologė Sigita Sprainaitytė sutiko kūrėjus lankytojų centre. „Patyrėme smagių atrakcijų ir gavome daug, daug žinių”, - džiaugėsi svečiai. Ne vienam tai buvo pirmasis susitikimas su pelke. Todėl kelionė į Kamanas visiškai užbūrė. Oras buvo puikus. Sigita Sprainaitytė ne tik parodė unikalius pelkės ypatumus, dalinosi tautosaka, bet ir supažindino su retais, bet nepakartojamais tekstais. Džiaugėsi radusi Kazio Brunzos 1936 m. išleistą knygą “Botaniko pasaulis” apie mokslininkų tyrinėjimus Kamanose. Skaitė Balio Sruogos vaizdingus pelkės aprašymus bei apie Jono Mažrimuko iš Viekšnių nuotykius. Dalios Sruogaitės knygoje “Atminties archeologija”, sakė Sigita, yra aprašymų apie vietas, kur stabtelėję kūrėjai gėrėjosi ypatingais vaizdais, užrašinėjo savo mintis. Z. Sinkevičienė pristatė Julijos Almanis knygą “Laiškai iš miško“, kitus leidinius.
„Kiek įdomybių mums pripasakojo Sigita! Čia išgirdau skambančią erdvę. Ne ausimis - akimis ir širdimi girdi skambėjimą, geri tylą lyg sulą pavasarį. Jauti kūrybinės dvasios dvelksmą ir iš paties giliausio vidaus plaukte išplaukia gėrėjimosi ir padėkos žodžiai... už prasmingą ekskursiją, už galimybę kurti Kamanų pelkėje, už pažintį...“- taip išvyką įvertino Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ vadovė Adelė Daukantaitė.
Į baigiamąjį renginį Viešojoje bibliotekoje susirinko ne tik kūrėjai, bet ir jų bičiuliai. Rašytoją Vidą Morkūną su Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto apdovanojimu už kūrybiškiausią 2019 metais išleistą knygą „Pakeleivingos stotys“ pasveikino Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, mokytoja Aldona Kriaučiunienė paskaitė ištrauką iš rašytojo knygos.
Savo kūryba, įspūdžiais, mintimis pasidalino Vilhelmina Imbrienė, Vidas Morkūnas, Jūratė Sučylaitė, Aina Statkus, Adelė Daukantaitė, Daiva Rudelytė, Andrius Almanis, Rima Almanienė, Aurelija Gerulskienė, Rima Karalienė, Irena Viršilienė.
Veiklas per dvi dienas rikiavusi, pasirūpinusi ne tik dvasiniais, bet ir fiziniais poreikiais - maistu, nakvyne ir transportu, Z. Sinkevičienė sakė , kad, baigus projektą, ruošiamasi išleisti kūrybos literatūrinį-bibliografinį metraštį „Akmenės kraštas kūrybos versmėje“, skirtą Akmenės rajono 70-mečio įkūrimo jubiliejui. Dalyviams padovanojo atminimo suvenyrų.
Netrūko padėkos žodžių renginio organizatoriams. Gimė ir naujų idėjų būsimiems kūrybiniams renginiams. Prie savo projektų prisijungti pakvietė “Vingiorykštės” klubo literatai.
„Gera, kai gali skristi nors ir be sparnų. Pastebėtas, paskatintas, pakviestas... Po šio projekto jaučiausi nuostabiai. ..“ – įspūdžiais iš renginių dalinosi Irena Viršilienė.
2020-07-18
(Vienybė – 2020 liepos 25d. p. 1,5)
Komentuoti