JUBILIEJUS SU NAUJA KNYGA

JUBILIEJUS SU NAUJA KNYGA

Julija SEJAVIČIENĖ

Akmenės rajono laikraštis „Vienybė“
2022 m. rugsėjo 17 d. Nr. 73

Gyvenimas tarp knygų ir gyvenimas knygai… Keturi dešimtmečiai knygų šventovėje. Ėjimas į   knygos šviesą su krašto  literatais… Tokios glaustos eilutės tiktų  Viešosios bibliotekos direktorės Zitos SINKEVIČIENĖS biografijai  nusakyti.

Šį rugsėjį  Viešosios bibliotekos direktorė, Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narė, Akmenės krašto literatų klubo „Žiemgalija“ pirmininkė Zita Sinkevičienė mini  jubiliejinę metų  sukaktį. Dėsninga, kad į  šią gyvenimo stotelę ateina su nauja knyga – „Akmenės kraštas kūrybos versmėje“.  Ji bus 19-oji lentynoje knygų, kurias sudarė ir parengė Z. Sinkevičienė. Knyga išleista rėmėjų lėšomis. Praeitais metais Z. Sinkevičienė  už ilgametį profesionalų bibliotekinį  ir kultūrinį, šviečiamąjį darbą, už  Akmenės krašto ir jo kūrėjų  garsinimą bei kultūros sklaidą, už  skaitymo kultūros puoselėjimą apdovanota Kultūros ministerijos  aukščiausiu apdovanojimu – ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.  Toji nešama šviesa – per knygą, per kūrybą. Ir naujoji Z. Sinkevičienės knyga – apie kūrėjus. Į ją sudėti rašiniai apie  projekto „Kūrybinio rašymo „Vasaros akademija“ netradicinėse erdvėse Akmenės krašte su Lietuvos  rašytojų sąjunga“  2020, 2021 ir 2022 metų renginius.

Akmenės krašte surengtose stovyklose  literatūrinio  meno mokė rašytojai V. Morkūnas, D. Sobeckis, poetė, gydytoja J. Sučylaitė, rašytojas, socialinių mokslų daktaras P. Kuprys, akrostichų kūryba šalyje žinoma Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė poetė D. Milukaitė-Buragienė ir kiti…Rašymo stovyklose kartu su akmeniškiais dalyvavo Plungės, Mažeikių krašto literatai. Tose stovyklose kūrėjai ir jų svečiai turėjo galimybių iš arčiau pažinti Akmenės kraštą – jiems rengė ekskursijas į muziejus, į Kamanų rezervatą, kūrėjai kopė į Papilės kalnelį nusilenkti istorikui ir švietėjui Simonui Daukantui. Kraštotyrininkė J. Paplauskaitė-Leonavičienė kūrėjus supažindino su iš Akmenės krašto kilusių garsių žmonių biografijose tarsi antraeiliais tapusiais puslapiais – apie seserų rašytojų Sofijos ir Marijos Ivanauskaičių – Lazdynų Pelėdos brolį Gustavą, apie dvarininko ir socialdemokratų partijos vieno iš įkūrėjo Vlado Sirutavičiaus brolį Juozapą Vilhelmą. Kairiškių bibliotekininkė J. Čibirienė atvertė iš šio krašto kilusių šviesuolių – rašytojo K. Račkausko-Vairo, fotografijos menininko A. Jurašaičio biografijų puslapius. Įdomu tai, kad A. Jurašaičio dukra Aleksandra 1918 metais įamžino Nepriklausomybės akto signatarus, tada fotografei buvo vos 22-eji...

Tai, ką Akmenės krašte patyrė, ką pamatė literatai, dalyvaudami „Vasaros akademijoje“, emocijas išliejo kūryboje. Dalį tų kūrinių, skirtų Akmenės kraštui, Z. Sinkevičienė parinko ir ką tik išleistai knygai. Joje randame S. Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatų D. Milukaitės-Buragienės, J. Janušienės, V. Imbrienės, A. Kiminiaus, K. Krenciaus, P. Kuprio, taip pat Plungės rajono literatų klubo „Vingiorykštė“ narių A. Daukantaitės, D. Rudelytės, R. Miežetienės,  mažeikiškių B. Marčiauskienės, L. Jagielienės, kaimyninės Latvijos Respublikos Vadakstės bibliotekininkės A. Statkus kūrinių. Malonu sekti įvairiais talentais apdovanoto iš Kruopių kilusio poeto, kompozitoriaus, dailininko S. Juškaus, su Pavirvyčio dvaru susijusios literatės, menininkės gydytojos profesorės J. Jankauskienės kūrybos mintį. Knygoje yra ir bibliotekos konkurso „Gimtinė prasideda nuo žodžio“ dalyvių A. Kriaučiūnienės, A. Gerulskienės ir kitų kūrybos. Z. Sinkevičienė leidiniui parinko įdomias savo publikacijas apie S. Daukantą, apie anksti žuvusį talentingą poetą V. Mačernį, apie rašytoją dramaturgą B. Sruogą. Knygoje gražiai pagerbtas į Amžinybę išėjęs Garbės kraštotyrininkas I. Valantis, išsamiai aprašyta įvairiapusė kraštotyrininko, rajono Garbės piliečio L. Rozgos veikla ir jo nuopelnai mūsų kraštui.

Knygoje keliolika puslapių skirta Zitos Sinkevičienės sudarytų ir išleistų knygų, apskritai kūrybos bibliografijai. Pirmąją literatūros rodyklės knygą „Medžių ir krūmų brolijoje“ Z. Sinkevičienė išleido 2000 metais, prisimenu, recenzavau ją, pasidžiaugdama, kad knyga pasitarnaus gamtininkams,  mokytojams, bibliotekininkams. Praėjo 22-eji metai, ir štai vėl vartau Z. Sinkevičienės sudarytą naują knygą „Akmenės kraštas kūrybos versmėje“. Ji pasitarnaus plačiam skaitytojų ratui kaip informatyvus leidinys. O džiugiausia, kad per tuos du dešimtmečius nepaprastai išaugo Viešosios bibliotekos vaidmuo mūsų kultūriniame gyvenime. Ir tai didelis bibliotekos vadovės nuopelnas. Viešojoje bibliotekoje Z. Sinkevičienė dirba 40 metų, 25-erius metus yra jos direktorė. Per tą laikotarpį ji išleido 19 knygų, parašė du scenarijus, kuriais sukurti dokumentiniai filmai apie Akmenės rajono 70-metį ir Viešosios bibliotekos 75-metį.

Tad jubiliejinio gimtadienio proga darbščiajai Zitai norisi nuoširdžiai palinkėti naujų kūrybinių aukštumų!

***

Kol kas komentarų nėra

Komentuoti

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai