NUSILENKIME JŲ ŽYGDARBIUI
Pažymėdami Knygnešio dieną, nusilenkiame tūkstančiams savo senolių, kurie carinės okupacijos sutemose nešė lietuvišką žodį būsimosioms kartoms, būsimajai laisvai ir nepriklausomai Lietuvai. Ilgus keturis dešimtmečius lietuviška spauda buvo ujama ir persekiojama valdžios, bet ji išliko ir tarnavo bundančiam lietuvių tautiniam atgimimui, žadino meilę ir pagarbą tėvų kalbai ir tautos kultūrai, be kurių šiandien neturėtume valstybės.
Knygnešių keliai ir takai, įveikdami sraunųjį Nemuną, žandarų uolumą ir jų pakalikų budrumą, driekėsi nuo Tilžės po visą Lietuvą, neaplenkdami ir nuošalaus Akmenės krašto. Lietuvos valstybiniame istorijos archyve saugoma daugybė ano meto bylų, liudijančių ne tik nūnai užmirštus knygnešių ir slaptų mokytojų vardus, bet ir persekiotų, areštuotų knygų, kalendorių, laikraščių pavadinimus. Spauda anuomet kentėjo kartu su savo skaitytojais ir platintojais, buvo atiminėjama, naikinama, areštuojama.
Šiandien galime pasididžiuoti, kad ir mūsų krašte būta daugybės drąsių, mokėjusių aukotis žmonių, kurie gabeno, platino ar bent jau patys skaitė slaptus lietuviškus spaudos leidinius ir savo vaikus mokė lietuviško rašto. Akademikas Vytautas Merkys yra užfiksavęs bene 36 bylas, kuriose nurodomi dabartinio Akmenės rajono arba iš šios teritorijos kilę asmenys, sulaikyti ir bausti už lietuviškos spaudos platinimą bei vaikų mokymą lietuviškai. Tad ir apžvelkime bent glaustai tų nutolusių žygdarbių pėdsakus, prisiminkime tauriųjų savo kraštiečių vardus, kurių dar neįamžino nė vienas paminklas.
Papilės krašte
Iki šiol beveik netyrinėta ir neanalizuota knygnešių veikla Papilės apylinkėse. Tuo tarpu čia persekiojimas buvo dar nuožmesnis, o gal policija turėjo daugiau skundikų. Jeigu lietuviškos spaudos platinimas čia ir plėtojosi anksčiau, represijos prasidėjo paskutiniame XIX amžiaus dešimtmetyje. 1891 metais Šiaulių girininkijos žvalgas iš eigulio Vinco Baldausko atėmė lietuvišką kalendorių. Kadangi eigulio tarnyba buvo valdiška, buvo susirašinėjama su Kauno gubernijos valstybės turtų valdytoju, vis dėlto eigulys bausmės išvengė.
Gal V. Baldausko giminė buvo Pelkelės kaime gyvenęs valstietis Juozas Baldauskas, kurio namuose 1902 m. žandarai surado dvi lietuviškas knygas. Bausmę skyrė pats Rusijos imperijos vidaus reikalų ministras - sumokėti 5 rub. baudos arba atbūti 2 dienas arešto valsčiaus daboklėje. Tais pačiais 1891 metais miškų žvalgas lietuvišką 1892 metų kalendorių atėmė ir iš kito Papilės valsčiaus eigulio Kazio Kovėros.
Papilėniškis kilme buvo ir Kuršėnų valsčiaus Gaugarių kaime gyvenęs bajoras Feliksas Butkevičius, kurio namuose 1898 m., per Kūčias, uriadnikas per kratą aptiko 3 lietuviškas knygas. Paties caro paliepimu nuo vasario 29 d. Butkevičius turėjo atbūti 7 dienas Šiaulių kalėjime.
Tikrais knygnešiais galima vadinti Jurgį Gaigalą ir jo sūnų Juozą, gyvenusius Biliūniškių kaime. 1900 metų kovo 2 d. pristavas, darydamas kratą netoli Kuršėnų gyvenusio K. Milašausko namuose, rado nakvojančius tėvą ir sūnų Gaigalus, o prie jų du maišelius su 22 lietuviškais elementoriais. Jiedu aiškinosi grįžtą iš mugės Pašvitinio miestelyje. Jau kitą dieną buvo kratomi Gaigalų namai Biliūniškėse. Sekliai čia surado Peterburge išleistą 1900 metų "Ūkiškąjį kalendorių" ir dar vieną knygą. Caro paliepimu Jurgis Gaigalas turėjo atbūti 3 dienų areštą Papilėje.
Tų pačių 1900 metų vasario mėnesį nukentėjo ir Žardelių kaimo ūkininkas Antanas Jurkus. Papilės miestelyje policininkas iš jo atėmė dvejų metų "Ūkiškuosius kalendorius" ir "Sapnų knygelę". Nedelsiant atlikta krata Jurkų sodyboje, čia surastos 3 senos lietuviškos knygos bei keletas kalendorių. Drauge buvo tardoma ir Barbora Jurkienė bei sūnus Jonas. Galop caro paliepimu tėvams byla nutraukta, o sūnui teko 7 paros arešto Šiauliuose.
Archyve saugoma ir bajorų kilmės Papilės miestelio gyventojos Sofijos Vizgintaitės byla. Mergina darbavosi dvarininko Naryškino aludėje pardavėja. Žandarai pas ją surado dvi lietuviškas knygas, o Vilniaus generalgubernatorius leido pasirinkti: sumokėti 5 rub. baudą ar atbūti 2 paras arešto.
Kaip šia proga neprisiminti kunigo Igno Vaišvilos, globojusio senatvėje paliegusį S. Daukantą? Iš Papilės Vaišvila buvo perkeltas į Žagarę, o iš ten, jau žilos senatvės sulaukęs, į Ubiškę.
Nuo 1884 m. ten gyvendamas, jis bendravo su knygnešiu D. Bubėnu, sakoma, net pūdais imdavęs iš jo religines knygas ir dovanodavęs tikintiesiems.
Akmenė ir akmeniškiai
Lietuviška spauda niekuomet neišnyko ir Akmenės apylinkėse, ją platino ir skaitė paprasti žmonės, nebodami pavojaus ir galimų bausmių. Viena pirmųjų čia 1893 metais įkliuvo Uršulė Bruklienė, gyvenusi, matyt, pačiame miestelyje. Iš jos buvo atimta viena lietuviška knyga ir vienas peveikslėlis su lietuvišku tekstu. Vilniaus generalgubernatoriaus paskirtoji bausmė buvo gana griežta - 7 paros arešto.
Taip pat griežtai buvo nubaustas ir pastovios vietos neturėjęs stalius Vincas Červinskas. 1898 m. sausio 2 d. policijos šimtininkas jo bute Akmenėje darė kratą ir aptiko M. Valančiaus "Giesmių knygą", porą kalendorių ir dar vieną knygelę. Už tai stalius turėjo atsėdėti 7 paras valsčiaus daboklėje. 1900 metų liepos 25 d. Akmenėje buvo kratomas neturtingas miestelėnas Kazimieras Stasys Sakalauskas, kilęs iš netolimos Laižuvos. Jo namuose rastos 6 lietuviškos knygos.
Akmenės valsčiui anuomet priklausė ir Kanteikių kaimas bei greta buvęs dvaras. Šio kaimo vaikai lankydavo Menčių kaimo pradinę mokyklą. Šios mokyklos mokytojas 1904 m. kovo pradžioje iš mokinuko Adomo Skiriaus atėmė A. Miluko knygelę "Lengvas būdas pačiam per save pramokti rašyti". Berniukas prisipažino knygelę gavęs iš kito mokinio, Antano Puzaro, o šis išgąsdintas pasakė, jog radęs tėvų namo pastogėje. Kanteikiuose gyvenusio berniuko tėvo Jono Puzaro namuose buvo nedelsiant atlikta krata ir surasta pora numerių "Tėvynės sargo" bei keletas knygų. Kadangi brendo būtinybė lietuviškos spaudos draudimą atšaukti, tų pačių metų vasarą Kauno gubernijos valdžia bylą J. Puzarui nutraukė.
O bene didžiausią garbę Akmenei pelnė iš šio miestelio kilęs spaudos darbuotojas, kalendorių ir kitokios literatūros leidėjas Liudvikas Jakavičius. Jau Akmenėje iš knygnešio B. Šiušio jis gaudavęs lietuviškų leidinių, o sulaukęs dvidešimties metų, išvažiavęs į Rygą, ten pats ėmėsi leidybos ir spaudos platinimo, 3 kartus buvo patekęs į žandarų nagus.
Bet nedaug savo nuopelnais lietuviškai spaudai jam nusileido jau paminėtas Boleslovas Šiušys, apie 1860 m. gimęs atsargos kareivis, ilgai gyvenęs Akmenės miestelyje. Pasakojo paties prisipažinimo, knygnešyste ir knygų prekyba jis vertėsi nuo 1886 metų ir buvo tikrai profesionalus prekiautojas knygomis. 1890 m. liepos 12 d. per mugę Žagarėje caro uriadnikai padarė kratą jo prekybos palapinėje ir rado arti pusantro šimto egzempliorių lietuviškų knygų bei laikraščių. Už tai buvo nubaustas mėnesiu kalėjimo ir dvejais metais tremties. Buvo kalinamas Šiauliuose. Vėliau B. Šiušys persikėlė į Rygą ir ten vertėsi lietuviškų spaudinių platinimu.
Kruopių apylinkėse
Plito lietuviška spauda ir Kruopių apylinkėse, tik čia gal sunkiau buvo pastoti jai kelią. Nuošaliai nuo geležinkelio ir svarbesnių kelių esantis miestelis ir tarp miškų pasimetę kaimai nebuvo lengvai pasiekiami. Gal ir skundikų bei valdžios pataikūnų mažiau buvo.
Vis dėlto be aukų ir nuostolių ir čia neapsieita. 1896 m. liepos 5 d. uriadnikas darė kratą keturiasdešimtmečio siuvėjo Jono Gedžiaus namuose ir rado 1893 bei 1894 metų Lietuvos ūkininkų kalendorius ir keletą lietuviškų lapelių. Byla buvo iškelta, bet teko nutraukti atsižvelgiant į caro tų metų gegužės 14 dienos manifestą.
Netoli Kruopių buvusiame, o dabar jau sunaikintame Biržų kaime gyvenęs valstietis Pilypas Tamulis su lietuviškomis knygomis įkliuvo 1904 metų pavasarį. Kauno gubernatorius jį siūlė nubausti, tačiau gegužės 16 d. byla buvo nutraukta.
Neabejotina, kad Kruopių apylinkes pasiekdavo iš Peilių kaimo kilusio šviesuolio dvasininko Aleksandro Burbos laiškai, nes giminės čia tebegyveno.
Slaptų mokyklų pėdsakais
Mažai tyrinėtos ir aprašytos mūsų rajono teritorijoje veikusios slaptos lietuviškos mokyklos, nedaug težinoma ir mokytojų (anuomet juos vadino daraktoriais) pavardžių.
Šio amžiaus pradžioje slapta mokykla susekta jau paminėto Kruopių valsčiaus Peilių kaimo gyventojų Burbų sodyboje. Joje tuo metu gyveno kunigų Aleksandro ir Jono Burbų brolis Juozas. 1904 metų kovo 13 d. uriadnikui užgriuvus į sodybą, joje prie stalo sėdėjo 4 vaikai, o prieš juos gulėjo 4 prirašyti sąsiuviniai. Kratos metu namuose surasti dar penki lietuviški leidiniai, tarp jų "Tėvynės sargo" numeris. Buvo užvesta byla, tačiau tų pat metų rugpjūčio mėnesį nutraukta, nes artėjo spaudos draudimo saulėlydis.
Kur kas anksčiau persekiojimus patyrė lietuviškos mokyklos Papilės apylinkėse. 1892 metų vasario 12d. uriadnikas su žandaru netikėtai užklydo į Jonaičių kaimo gyventojo Benedikto Šalkausko sodybą ir rado slaptą mokyklą. Joje telšiškė Ona Misiulytė gimtosios ir lenkų kalbų rašto bei tikybos tiesų mokė 8 vaikučius, tarp kurių buvusi ir viena mergaitė. Visi vaikai buvo 6 - 9 metų. Po metų Vilniaus generalgubernatorius daraktorei paskyrė 7 dienas arešto policijoje, bet vaikučių tėvus nuo bausmės atleido.
Šalia Papilės esančiame Augustaičių kaime, bajorų kilmės stambaus ūkininko Valentinavičiaus namuose, XIX amžiaus pabaigoje vaikus mokė apie 78 metų stalius Juozas Liutkus. Sodybos savininkas su broliais valdė 40 dešimtinių žemės. Matyt, tikėtasi, kad tokioje vietoje caro valdininkai nieko neįtars. 1898 m. kovo 26 d. uriadnikas čia rado besimokančius 10 vaikų, visi 7 -15 metų amžiaus, iš jų 5 mergaitės. Senasis daraktorius juos mokė lietuviško rašto, tikybos, taip pat lenkų bei rusų kalbų. Ant stalo gulėjo 9 lietuviškos maldaknygės, 3 elementoriai ir vienas rusiškas kalendorius, 4 lenkiškos knygos, du rusiškai prirašyti sąsiuviniai, 6 plunksnakočiai, po du pieštukus bei liniuotes, 4 lentelės ir pora grifelių. Sodybos savininkas V. Valentinavičius Vilniaus generalgubernatoriaus įsakymu turėjo sumokėti 25 rublių baudą arba atbūti 7 dienas arešto. Mokytojui ir 4 vaikų tėvams buvo paskirtos 15 rublių baudos arba po 7 paras arešto.
Iš Akmenės kilęs dailidė Juozas Šalavėjus, 32 metų vyriškis, gyveno Žagarėje. 1896 m. vasario 22 d. uriadnikas jo namuose rado slaptą mokyklą, kurioje tuo metu buvo dvi mergaitės ir vienas berniukas, bet valdžios tarnai netruko nustatyti, kad paprastai susirinkdavo po 6 - 9 vaikus. Mokinių amžius buvęs tarp 6 ir 11 metų. Juos mokė pats buto savininkas J. Šalavėjus, už kiekvieno vaiko mokymą per savaitę jis gaudavęs po 10 - 15 kapeikų. Kratos metu paimti 2 lietuviški elementoriai bei 7 maldaknygės, 2 lenkiškos knygos ir 10 rusiškų. Vilniaus generalgubernatorius mokytoją nubaudė 14 parų arešto, o tėvams paskyrė l rublio baudas.
Pačioje Akmenėje vaikus savo namuose slaptai mokė Rozalija Žilinskienė, 48 metų amžiaus moteris. 1904 metų kovo 3 d. pristavas jos namuose aptiko mokyklą su 20 vaikučių, tarp kurių buvo 8 mergaitės. Visi vaikai buvo nuo 8 iki 10 metų. Sodybos šeimininkė juos mokė lietuviško rašto bei katekizmo, už vaikų mokymą tėvai atsilygindavę maisto produktais, malkomis ir mokėdavę nuo vaiko per savaitę po 10 -15 kapeikų. Kratos metu buvo paimti 25 lietuviški elementoriai, katekizmai ir maldaknygės.
* * *
Iš šių glaustų pastabų matyti, kad lietuviška spauda pasiekdavo visus dabartinio Akmenės rajono kampelius, kad rizikavo (manykime, jog įkliuvo nedaugelis) įvairių visuomenės sluoksnių bei profesijų atstovai. Būdinga, kad šalia lietuviškų elementorių slaptose mokyklose prieš vaikučių akis gulėdavo katekizmas ir maldų bei giesmių knygos. Kad slaptose mokyklose buvo rašto mokomos ir mergaitės, tik patvirtina tautos išmintį, o gal ir nuojautą, jog būsimąsias motinas, savo vaikų ir anūkų pirmąsias mokytojas reikia ugdyti nuo mažens. Juk iš motinos lūpų visi išgirdome pirmą gimtosios kalbos žodį, pirmąją pasaką bei lopšinę, juk motinos ranka pirmoji mokė vaikiška rankute išvedžioti kryžiaus ženklą.
Deja, visi anų laikų lietuviškos spaudos gabentojai ir platintojai, visi slaptų mokyklų mokytojai ir mokiniai jau išėję amžinybėn. Sunkiais atgimstančiai valstybei laikais tauta nepajėgė ir nesuspėjo nei jų vardų užrašyti, nei paminklų jiems pastatyti. Bet nuo laiko aukštumos tik didingesnis atrodo jų žygdarbis, tik dar tauresnė jų pastangų prasmė. Nusilenkime jiems. Ir kol neturime muziejaus, bent mokyklose ir bibliotekose saugokime išlikusius jų vardus.
KNYGNEŠIŲ GADYNĖS PADAVIMAI
Iš kraštotyrininko užrašų
TAUTINIO atgimimo pakylėta dvasia šiandien mes atsigręžiame į savo krašto istoriją – tokią brangią ir taip mažai pažįstamą. Joje kaip ryto aušra skaisčiai švyti per keturis lietuviškos spaudos draudimo dešimtmečius parodytas didelis mūsų tautos didvyriškumas bei ryžtas. Ilgamete kova dėl gimtosios kalbos, dėl spaudos, dėl teisės mokyti vaikus lietuviškai buvo vienas iš veiksnių, sutelkusių lietuvių tautą ir atvedusių ją į nacionalinį atgimimą, o paskui— į nepriklausomos valstybės sukūrimą. Šiemet sukanka 125 metai nuo tos sunkios epochos pradžios.
Pralaimėjus 1863—1864 metų sukilimui, ilgiems dešimtmečiams mūsų krašte įsiviešpatavo reakcija. Protingiausi, karštai ją rnylėję žmonės buvo išžudyti, ištremti, išvyti iš tėvų žemės. Negana to, Vilniaus gubernatorius Muravjovas jau 1864 metais išleidžia įsakymą, uždraudžiantį mokyklose vadovėlius lietuviškomis raidėmis. Po metų naujas generalgubernatorius Kaufmanas šį įsakymą patvirtino ir pasiekė, kad vidaus reikalų ministras Valujevas visiškai uždraustų lietuviškų knygų spausdinimą ir pardavinėjimą. Knygas lietuviškomis raidėmis buvo įsakyta konfiskuoti, o sulaikytus nepaklusnius jų platintojus griežtai bausti.
Bene pirmasis Lietuvą kovon už gimtąjį žodį pakėlė Žemaičių vyskupas ir didelis liaudies švietėjas Motiejus Valančius, jau l866 metais ėmęs viešai reikalauti grąžinti lietuvišką spaudą, pats savo knygas pradėjęs leisti Prūsijoje ir organizavęs jų gabenimą per sieną. Bene pirmieji knygnešiai ir buvo M. Valančiaus talkininkai: Raguvos valstietis Stasys Račiukas, raseiniškis bajoras Simonas Kulakauskas (abu 1871 metais ištremti į Sibirą). Netrukus į jų būrelį įsijungė garsusis Jurgis Bielinis, rietaviškis Julius Steponkevičius, valstietis Rakuiža. Jie slapčiomis į Tilžę gabendavo Valančiaus rankraščius ir pinigus už knygų spausdinimą, o iš ten grįždavo su išspausdintų knygų pundais.
Dar anksčiau, 1862 metais, caro valdžia Lietuvoje uždraudė parapijines mokyklas, ir jau 1863 metais vyskupas Valančius per kunigus ima skleisti raginimus slaptai mokyti vaikus gimtosios kalbos, samdyti ,,daraktorius" — tų slaptų mokyklų mokytojus.
PRASIDĖJO ilgi tamsos ir intensyvaus lietuvių tautos rusinimo dešimtmečiai, kuriuos mūsų kraštietis profesorius Vaclovas Biržiška vėliau pavadins lietuvių golgota. Net bažnyčiose arba išeinantiems iš jų žmonėms buvo atiminėjamos lietuviškos maldaknygės, imta daryti kratas, persekioti lietuviškas knygas platinusius žmones, kankinti juos kalėjimuose, tremti į Sibirą. Pirmoji krata, manoma, buvusi netoli Platelių, Gintališkės kaime, o pirmasis knygnešys, skaudžiai nukentėjęs dėl meilės savo tautai, buvo drąsi moteris Karolina Laniaučaitė, kurią 1869 metais žandarai su knygomis areštavo netolimuose mums Gruzdžiuose. Išlaikę apie 16 mėnesių įvairiuose kalėjimuose, knygnešę paleido policijos priežiūron, bet moteris tęsė savo darbą. Trečią kartą su draudžiamų lietuviškų knygų pundu suimtą Karoliną nuteisė ir ištrėmė į Oloneco guberniją, iš kurios, manoma, ši moteris jau nebegrįžo.
O lietuviškų knygų srautas didėjo, nepajėgdavo jam kelio pastoti nei pasienio žandarai, nei šnipai, nei savi išdavikai. (Deja, ir tarp lietuvių buvo tokių, kurie išdavinėjo ir skundė knygnešius. Apytikriai suskaičiuota, kad paskutinį prieš spaudos draudimą dešimtmetį (1854— 1863 metais) iš viso pasirodė 267 lietuviški leidiniai, o 1884-1893 metais jau 584, dar kitą dešimtmetį - jau 786 spaudiniai.). Žinoma, aukų ir nuostolių daug patirta. Vien labai ąpytikriais paskaičiavimais nuo 1891 iki 1902 metų žandarai atėmė, konfiskavo per 170 tūkstančių spaudinių.
KIEK buvo tų žmonių, kurie savo likimu, savo šeimomis rizikavo, bet nešė lietuvišką žodį, šiandien niekas nebepasakvs. ,,Turtų, rodos, nė vienas nesusikrovė iš knygų kontrabandos. Gyvybę gi, laisvę ir tėvynę didžiuma jų prarasdavo",— sakė apie tuos didelio dvasios stiprumo žmones Vaižgantas. Knygnešių keliai nusidriekė per visą Lietuvą, į tolimiausius kaimelius ir vienkiemius.
Pasiekdavo jie ir dabartinio mūsų rajono apylinkes. Kas buvo tie žmonės, kurie nešė knygos šviesą į priespaudos tamsoje uždarytą liaudies gyvenimą?
Vienas jų buvo Feliksas Petravičius, gimęs 1858 metais. Neturtingas 12 metų berniukas buvo atiduotas Laižuvos klebonui už liokajų, paskui su tėvu prekiavo smulkiais daiktais ir taip, keliaudamas per miestelius ir atlaidus, vertėsi. Paskui, suėjęs su Vincentu Stončium, pradėjo gabenti iš Prūsų knygas. Buvo ne kartą sulaikytas, žandarai atėmė knygas, taigi prarado daug turto, buvo kalėjime, ir mirė niekam nežinomas.
Parsivežtas iš Tilžės knygas, daugiausia maldaknyges ir šiaip religinius raštus Petravičius dažniausiai perduodavo į Viekšnius čia gyvenusiems Jonui Dargiui ir Juozui Vilčikauskui.
Jonas Dargis buvo persikrikštijęs iš žydų, tarnavo miestelyje policininku, gal tai ir buvo gera priedanga verstis uždraustos lietuviškos literatūros platinimu. Knygų jis gaudavęs iš F. Petravičiaus bei iš D.Bubėno, gyvenusio Ūbiškėje. Jaunas būdamas, pats ėjo į Tilžę, bet nesisekė, trūko apsukrumo, daug knygų iš jo atėmė. Mirė jau po pirmojo pasaulinio karo.
Juozas Vilčikauskas buvęs jaunesnis, knygų gaudavo tuo pačiu keliu ir nė karto nepakliuvo žandarams. Mirė Viekšniuose jau po karo, turėdamas apie 50 metų.
Knygnešiai platindavo ne tik knygas, bet ir visokius paveikslėlius, tame tarpe ir satyrinius. Viename buvęs nupieštas besimeldžiantis valstietis, o šalia jo stovi žandaras ir velnias. Velnias sako žandarui: „Broli mano, ar nematai, kad šis lietuvis meldžiasi iš naujos knygos? Atimk iš jo!". Tokių pašaipų žandarai ypač nekęsdavę. Iš D.Bubėno tokį paveikslėlį veltui gavusi viena Akmenės davatka. Kažin kas pamatė ir apskundė uriadnikui. Daug vargino satrapai, senutę, galop, kaip elgetą, privertė mėnesį kalėti. Ir aplinkinių gyventojų teiravosi, iš kur pas seną moteriškę galėjęs toks paveikslas atsirasti, bet niekas nieko nepasakė.
LEGENDINIS mūsų tautietis Mikalajus Katkus savo atsiminimuose yra pasakojęs apie visą vežimą literatūros, sulaikytos ties Kelme 1902 metais. Jame kartu su draudžiamomis, lietuviškomis knygomis buvo ir užsienyje spausdinamos „Iskros" didelė siunta. Caro valdininkai nusigandę, matydami, kad uždrausto lietuviško žodžio nešėjai, pramynė takus ir revoliucinei literatūrai. O toji siunta buvusi adresuota į Šiaulius, į grafo Vladimiro Zubovo valdomą Ginkūnų dvarą. Tai tas pats Zubovas, kuris paskui, nuo 1911 metų įvaldė Medemrodės dvarą ir 1933 metais mirė. Apie Zubovų giminės indėlį puoselėjant lietuvių tautinę kultūrą reikalinga atskira studija, čia tik priminsime, kad V.Zubovas jaunystėje buvo susijęs su „Proletariato“ partija ir organizacija „Narodnaja volia“, paskui Šiauliuose rėmė V. Kapsuką, o 1914 metais padėjo jam, pabėgusiam iš Sibiro tremties, slėptis Medemrodėje ir išvykti į Lenkiją.
Domininko Bubėno į Ūbiškę parsivežtas knygas imdavo platinti, ne tik viekšniškiai. Savo prisiminimuose šis, viena žymiausių knygnešių yra rašęs: ,,Nuo 1892 metų maldaknygių jau nebepirkau, o tik tikybinio ir pasaulinio turinio knygeles, kurias parsigabendavau iš Tilžės...Knygų vardų ir skaičiaus negaliu suvokti. Kas mėnuo pargabendavau po pilną vežimą.
1897m.Tryškių inteligentai pradėjo parsisiųsdinti iš Klaipėdos, Ženevos, Anglijos ir Vokie-tijos visokiomis kalbomis socialdemokratų partijos brošiūrų, kurių per dvejus metus atgabenau 30 pūdų. Tomis brošiūromis rūpindavosi daktaras Bružas iš Tryškių miestelio, inžinierius Sirutavičius iš Kairiškių dvaro... Balsių dvarininkė S.Pšibilauskienė (rašytoja S. Pšibiliauskienė-Lazdynų Pelėda— L. R.)."
Pačioje Ūbiškėje knygnešius visokeriopai remdavo ir iš jų religinių knygų imdavo ten iki mirties 1894 m. kunigavęs S.Daukanto globėjas kunigas Ignas Vaišvila.
Ilgai ir sunkiai tekėjo spaudos draudimo gadynės dešimtmečiai, pareikalavę didėlių aukų ir pasiaukojimo. 1918 metais, kai kūrėsi suvereni Lietuvos valstybė, daug tų žmonių, buvusių
knygnešių, dar buvo gyvi. Tik nauji įvykiai iškėlė į viršų naujus veikėjus, o tie, kurie sveika-
tą ir gyvenimą dėl lietuviško žodžio aukojo, liko primiršti, daugelis taip ir išėjo, nesulaukę nei
deramos pagarbos, nei dėmesio. Nebuvo jiems sukurta iškilnių paminklų, daugelio jų atsiminimai liko neišklausyti. Argi ne pranašas buvo Maironis, kadaise sakydamas:
Jei po amžių kada skaudūs
pančiai nukris,
Ir vaikams užtekės nusiblaivęs
dangus,
Mūsų kovos ir kančios, be ryto
naktis
Jiems nebesuprantamos bus...
Komentuoti